Return to the City of Greater Geraldton home page

Randolph Stow LogoRandolph Stow Young Writers Awards

The Randolph Stow Young Writers Award (RSYWA) is a writing competition organised by the Geraldton Regional Library.  The award aims to encourage the creative talents of students in the Mid West in the art of poetry and prose.  It also provides a means of promoting the Library as a literary hub in the community and in schools.

The 2016 Winners Booklet can be purchased from Geraldton Regional Library for $12.

The 2015 Winners Booklet can be downloaded from Overdrive with your library card barcode number.

2016 Winners

Lower Primary Poetry

1st - Kate Baldock - Geraldton Grammar School - The Magic Box

2nd - Jack Ward - Meekatharra School of the Air (MSOTA) - The Graveyard Groove

3rd - Elena Davidson - Geraldton Grammar School - The Dentist Hates the Tooth Fairy

HC - Lachy Ward - Chapman Valley Primary School - The Poor Puppy

HC - Jakob Kanny - Meekatharra School of the Air - Paradise

Lower Primary Prose

1st - Daniel Stickney Geraldton Grammar School - The Cruelsome Kraken

2nd - Rhama Evans - Geraldton Grammar School - A Town called Chaos

3rd - Nickey-Mari Marx - Carnamah District High School - The Duck that loved a Swan

HC - Phoebe Teakle - Geraldton Grammar School - The Night of the Great Storm

HC - Shanaya Gronow - Chapman Valley Primary School - Visiting Rome

Upper Primary Poetry

1st - Eleasha Donovan - Waggrakine Primary School - To the Queen of Hearts Castle

2nd - Isabella Krinks - Geraldton Grammar School - Ode to my Moustache

3rd - Luke Davidson - St Francis Xavier Primary School - The Lost Kingdom of Dragons

HC - Ethan Mann - Waggrakine Primary School - If I had a Duck called Dag

HC - Atticus James-Wallace - Strathalbyn Christian College - The Anzacs

Upper Primary Prose

1st - Cael Robson - Allendale Primary School - Jeff of Heroes

2nd - Seamus Gadsby - Allendale Primary School - The Hills of Misery

3rd - William Rogers - Walkaway Primary School - African Memories

HC - Makayla Letts - Dongara District High School - A Broken Heart

Lower Secondary Poetry

1st - Sarah Sibson - Nagle Catholic College - Koala Crew

2nd - Madison Forrester - Strathalbyn Christian College - Teacher’s Pity Poem

3rd - Lucy Murdoch - Nagle Catholic College - The Geraldton Seasons

HC - Ashley Teakle - Strathalbyn Christian College - Signed: Daddy’s little Girl

Lower Secondary Prose

1st - Willow McAuliffe - Nagle Catholic College - The Wolf Chase

2nd - Matthew Henry - Strathalbyn Christian College - The Thieves of the Poverty

3rd - Antonia Thorpe - Strathalbyn Christian College - Believable

HC - Hayley Brown - Strathalbyn Christian College - The Bundled Box

Middle Secondary Poetry

1st - Kara Lamb - Strathalbyn Christian College - Prophesy

2nd - Roxanne Roux - Dongara District High School - Cawing Crow

3rd - Raynne Hohn - Dongara District High School - Goodbye to an Angel

HC - Hanna Shepherd - Nagle Catholic College - War Dog

HC - Shannon Kingdon - Nagle Catholic College - “Boy were they Wrong”

Middle Secondary Prose

1st - Sophia Whettingsteel - Distance Education - The Feather Fairy

2nd - Hannah Husbands - Northampton District High School - The Highwayman’s Martyrdom

3rd - Jaimee Scott - Geraldton Grammar School - Responsibility

HC - Kara Lamb - Strathalbyn Chrisitan College - Angels

HC - Sash Eastough - Nagle Catholic College - A prologue: More than Human

Upper Secondary Poetry

1st - Rosie-Ann Bogumil - Geraldton Grammar School - The Innocents

2nd - Jed Edwards - Nagle Catholic College - In the Backyard

3rd - Allison Morgan - Nagle Catholic College - Australian Aborigine

HC - Bree Rouse - Nagle Catholic College - My Fight

HC - Lauren Moffat - Nagle Catholic College - The Glass Girl

Upper Secondary Prose

1st - Emily Broadhurst - Geraldton Senior College - Dragged Away

2nd - Emma-Leigh Stafford - Strathalbyn Christian College - Maid of Orleans

3rd - Ebony Antrobus - Geraldton Senior College - Can’t Catch a Break

HC - Maddison Pomeroy - Geraldton Senior College - My Friend Beth

HC - Alora Taylor - Geraldton Senior College - Just Fine

Pat Gallaher Encouragement Award

Maddison Pomeroy - Geraldton Senior College - My friend Beth

2015 Winners

2015 marked the twenty-sixth year for this prestigious writing award. The presentation ceremony was held on Thursday 20 August at Nagle Catholic College where more than 40 awards were presented across 10 categories of poetry and prose.

The Pat Gallaher Encouragement Award was introduced in recognition of Pat Gallaher (OAM) who sadly passed away in 2014. Pat was the City Librarian for 20 years and introduced many new services and programs including these awards. The inaugural Pat Gallaher Encouragement Award was presented to Nagle Catholic College student, Danika Abrahams.

Over 420 entries were received this year from students throughout the Mid West including home schooled. Thank you to all who entered and congratulations to the winners. Booklets of the winning entries are available for sale from the Library.

Lower Primary Poetry

1st place – A Garden - Clancy Hann -  Geraldton Grammar School

2nd place –  Sometimes at Night - Jaxon Dodson - Geraldton Primary School

3rd place – Me, Myself and I - Keira Sutherland - Carnamah District High School

Highly Commended – Friends Forever - Benecia Geqwin - Leaning Tree Community School

Lower Primary Prose

1st place – The Secret Garden - Olivia Morton - Eneabba Primary School

2nd place –  The Mysterious School for Girls  - Gracie Watters - Leaning Tree Community School

3rd place – Two Worlds - Tabitha Murdoch - Leaning Tree Community School

Highly Commended - Test Time - Rebecca Tierney - Meekatharra School of the Air

Upper Primary Poetry

1st place – Un-noticed  - Ashley Teakle - Strathalbyn Christian College

2nd place –  Grandpa - Mea Cupido - Mt Tarcoola Primary School

3rd place – A Dent in History - Sophie Spencer - Eneabba Primary School

Highly Commended - My Majestic Mare - Jazmin Cocking - St Francis Xavier

Highly Commended - The Unbelievable Blaze - Charley Parker - St Lawrence’s Primary

Upper Primary Prose

1st place – The Trip - Mea Cupido - Mt Tarcoola Primary School

2nd place –  In the Middle of the Road  - Antonia Thorpe - Strathalbyn Christian College

3rd place – Minimise - Lawson O’Brien - Nagle Catholic College

Highly Commended - Under the Sea! - Fina Dethlefsen - Mt Tarcoola Primary School

Highly Commended - Abrolhos Islands - Judd McVee - Mt Tarcoola Primary School

Lower Secondary Poetry

1st place – No-one Ever Listens - Sash Eastough - Nagle Catholic College

2nd place –  A Sea of Red - Claire Sherwood - Nagle Catholic College

3rd place –  Pressure is On - Martha Schenk - Nagle Catholic College

Highly Commended -  Time is Running Out  - Roxanne Roux - Nagle Catholic College

Highly Commended - My Special Place - Montanna O’Byrne - Nagle Catholic College

Lower Secondary Prose

1st place – Jason and Dawn - Astrid Still - Strathalbyn Christian College

2nd place – Like a Deer in Headlights - Maddie Pead - Geraldton Grammar School  

3rd place –  The Wave - Gemma Martucci - Geraldton Grammar School

Highly Commended - Scientific Observations of a 3.99 Year Old- Roxanne Roux -  Nagle Catholic College

2nd place – Sam is a Girl’s Best Friend - Mahana Roy - Geraldton Grammar School

Middle Secondary Poetry

1st place –  I Don’t Know - Zul Subardi - Geraldton Senior College

2nd place –  A Fallen Angel  - Brianna Perriam - Geraldton Senior College

3rd place – Hidden - Hannah McMillan - Geraldton Senior College

Highly Commended -You and I - Jessica Olman - Geraldton Senior College

Middle Secondary Prose

1st place – Sailors Journal  - Claire Symons - Geraldton Senior College

2nd place –  Wednesday is Washing Day - Ellie Pead - Geraldton Senior College

3rd placeBand Camp - Tayla - Geraldton Senior College

Highly Commended - London Love - Emily Broadhurst - Geraldton Senior College

Highly Commended - Temptation - Caitlyn Rogers - Dongara District High School

Upper Secondary Poetry

1st place – Centenary of Silence - Rosie Bogumil - Geraldton Grammar School

2nd place –  Dream of the Kookaburra Call  - Nena Sawyer - Geraldton Senior College

3rd place – The Ceaseless Waltz - Maea Dennis - Strathalbyn Christian College

Upper Secondary Prose

1st place – Winfields - Casey Sweeney - Nagle Catholic College

2nd place –  Assumptions - Jade Briggs - Nagle Catholic College

3rd place – The Invisible Musician - Alice Crisp - Nagle Catholic College

Highly Commended - St Clare Avenue - Danika Abrahams - Nagle Catholic College

Highly Commended - The Deep End  - Catharina Mees - Geraldton Grammar School

2014 Winners

This year the presentation ceremony was held on 14 August at Geraldton Senior College where more than 40 awards were presented across 10 categories of poetry and prose. Over 460 entries were received from students throughout the Mid West including home schooled. Thank you to all those who entered and congratulations to the winners.

Lower Primary Poetry

1st place – Animals Are Family – Tahnee Gronow – Chapman Valley Primary School

2nd place – Marianne and her Husband – Grace McLean – Chapman Valley Primary School

3rd place – South Dakota – Macaela Barndon – Chapman Valley Primary School

Highly Commended – Brumbies– Sophie Spencer – Eneabba Primary School

Highly Commended – I Miss You – Chloe Marsden – St Lawrence’s Primary School

Lower Primary Prose

1st place – Convict Boy – Max Johns – Meekatharra School of the Air

2nd place – Santa’s Stuck in a Chimney – Terin McLeod – St Lawrence’s Primary School

3rd place – Born to Bake Cupcakes – Madison Eve Hall – Meekatharra School of the Air

Highly Commended – Dinosaurs Return – Emma Simmons – Dongara District High School

Highly Commended – Mistaken Identity – Breanna Mead – Meekatharra School of the Air

Upper Primary Poetry

1st place – The Fox Ballad – Coco Shaw – Saint Francis Xavier Primary School

2nd place – Snorkeling – Jake Craig – Waggrakine Primary School

3rd place – Storms – Sarah Sibson – Saint Francis Xavier Primary School

Highly Commended – The Beach – Jayde Lee – Bluff Point Primary School

Highly Commended – Shadow – Jackson Rayner – Mount Tarcoola Primary School

Upper Primary Prose

1st place – Forget-Him-Not – Alexandra Ayers – Northampton District High School

2nd place – A Delicious Slice of Life – Roxanne Roux – Dongara District High School

3rd place – The Merry-Go-Around Horse – Martha Schenk – Nagle Catholic College

Highly Commended – Jacko and Quaddy City Destroyers – Jackson Button – Dongara District High School

Highly Commended – Out of this World – Wayne Bird – Waggrakine Primary School

Lower Secondary Poetry

1st place – First Date – Samuel Purba-Barnard – Nagle Catholic College

2nd place – Pictures on the Wall – Rashaan Briggs – Geraldton Grammar School

3rd Place – Friends Can Be Dangerous – Harriet Adshead – John Willcock College

Highly Commended – Things to do Whilst Bored in Class – James Sibson – Nagle Catholic College

Highly Commended – Man and the Gun – Maddison Hollands – Nagle Catholic College

Lower Secondary Prose

1st Place – Old Girl – Maddie Pead – John Willcock Collage

2nd Place – Why? – Levi Quinton – John Willcock College

3rd Place – Barry Meets Sally – Caleb Quadrio – Geraldton Grammar School

Highly Commended – Who’s in My House? – Raynne Hohn – Dongara District High School

Highly Commended – More Than Australian – Jaimee Scott – Geraldton Grammar School

Middle Secondary Poetry

1st place – Ravaged – Rosie Bogumil – Geraldton Grammar School

2nd place – Harmony – Isaac Petera – Geraldton Senior College

3rd place – You and Me – Jorden Clare – Geraldton Senior College

Middle Secondary Prose

1st place – Catch a Falling Star – Rosie Bogumil – Geraldton Grammar School

2nd place – Searching – Emma Bateman – Nagle Catholic College

3rd place – Mirrored Beauty – Emma-Leigh Stafford – Strathalbyn Christian College

Upper Secondary Poetry

1st place – Homicidal Love – Nena Sawyer – Geraldton Senior College

2nd place – The Olive Tree – Sarah Summers – Geraldton Grammar School

3rd place – Different – Lara Wakeman – Geraldton Senior College

Highly Commended – Rights – Moya Thompson – Nagle Catholic College

Highly Commended – The Monster Within – Abbey Gallichan – Geraldton Senior College

Upper Secondary Prose

1st place – Amena – Casey Sweeney – Nagle Catholic College

2nd place – Five Stages of Grief – Nhut Tran – Geraldton Senior College

3rd Place – Quantum Reverse – Laurren Duncan – Geraldton Senior College

Highly Commended – Return to the Wonderland – Nena Sawyer – Geraldton Senior College

Highly Commended – Initiation – James Threlfall – Geraldton Senior College

2013 Winners

The Randolph Stow Young Writers Award presentation night was held at John Willcock College on the 14 August where more than 40 awards were presented across 10 categories of poetry and prose. This year 600 entries were received from students throughout the Mid West including home schooled.

Lower Primary Poetry

First Place – The White Shadow by Tristan Jacques
Second Place – Think by Emily Cook
Third Place – All About Pearly by Alivia Wakely
Highly Commended – The Beach by Aleesha Greenfield
Highly Commended – Dad by Clay Kriston

Lower Primary Prose

First Place – Ocean Animals by Jesse Thompson
Second Place – The Rain Forests Magic Puddle by Chloe Marsden
Third Place – My School Holidays by Gus Bromley
Highly Commended – The Weird Looking Footprint by Breanna Mead
Highly Commended – Spitting on the Wheel  by Lawson O’Brien

Upper Primary Poetry

First Place – One Drop by Rees Hunter
Second Place – Mum.. by Jackson Rayner
Third Place – Shearing Time by Alexandra Ayers
Highly Commended – Clouds by Charley Pomeroy
Highly Commended – Things Martha Schenk

Upper Primary Prose

First Place – The Ghost Town by Daniel Jacques
Second Place – Lost Memories by Emma Beveridge
Third Place – The Jig is up by Nicholas Duplex
Highly Commended – Like Bringing a Knife To a Gunfight by Tom Bresland

Lower Secondary Poetry

First Place – It was not a dream by Emma Bateman
Second Place – The Beach by Samantha Carter
Third Place – In Their Eyes by Taryn Sanders
Highly Commended – Oscar’s Law.. by Ashley Parker
Highly Commended – Rustic Wheels by Katelyn Burney

Lower Secondary Prose

First Place – Nan by Ellie Pead
Second Place – Another Adventure of Billy Webstone by Lauren Terry
Third Place – The Tree that Twirled by Rosie-Ann Bogumil
Highly Commended – Ropes and Scissors by Millicent Gadsby
Highly Commended – Dream Writing by Thandolwenkosi Tanaka Mahachi

Middle Secondary Poetry

First Place – A Symphony for Estelle by Nena Sawyer
Second Place – Hot Summer Storm.. by Gemma Simkin
Third Place – Memories by Jessica Wright

Middle Secondary Prose

First Place – In The Beginning by Ethan Saunders
Second Place – Puppeteer by Connor Hutton
Third Place – Joakim.. by Kevin Buckley
Highly Commended – Release to Reality by Aliesha Williams
Highly Commended – Tale of a Teenage Boy by Stephen Bruce

Upper Secondary Poetry

First Place – Ode to the Insane by Brooke McKenzie
Second Place – Fleeting Morals byElizabeth McCamish
Third Place – Public Appeasement by Racheal Wellman
Highly Commended – A Poem about Poems by Renier Beukes

Upper Secondary Prose

First Place – Ephemeral by Telysia Taylor
Second Place – Limbo by Emily Semple
Third Place – Orange Robes by Sarah Summers
Highly Commended – Broken Earth by Cheyenne Daly
Highly Commended – The Discovery of Beauty by Katelyn Slee
Highly Commended – My Version of Perfect by Racheal Wellman

2012 Winners

In 2012 over 550 entries were received from students throughout the Mid-West, including home schooled. It is heartening to consider that despite the diversions of modern technology, students can still use the written word to create imaginative and evocative works which can be enjoyed and shared by everyone.

Once again the entries were enthusiastically received and the judges had the very difficult but enjoyable task reading and selecting the top entries. We wish to thank the following judges for their time and support:

Sarah Savill                                     Jenny Keene                                                Stan Maley

Jackie Gill                                      Nola Gregory                                               Tony Turner

Glyn Parry                                       Chris Lewis                                                 Lorraine Chapman

Warwick Glenister

Besides being supported by the City of Greater Geraldton, the award is funded through sponsorship received from politicians, community organisations, businesses and individuals, with most of the funds being allocated for cash prizes. We wish to acknowledge and thank our sponsors for their generous contribution and in-kind support.

The Geraldton Regional Library would like to thank Principal, Susan Shaw for offering to host this year’s award ceremony at Geraldton Grammar School.

Lower Primary Poetry

1st Place – My Secret Creature by Sally Faichney at St Lawrences Primary school
2nd Place – My Doggie Trashed the House by Anna Nguyen at Geraldton Grammar School
3rd Place – My Pet Bear by Bridget Baldock at Geraldton Grammar School
Highly Commended – A Flood by Isabelle Browne at Eneabba District High School
Highly Commended – Ode to Jelly by Neisa Dunn at Geraldton Grammar School

Lower Primary Prose

1st Place – Dinosaurs by Ciara Wooltorton at Carnamah District High School
2nd Place – The Disappearance by Emily Billingham at Chapman Valley Primary School
3rd Place – Holy Spirit Adventure by Lucy Higgs at St Lawrences Primary School
Highly Commended – The Adventures of Marie-Lee by Zoe Angelatos at St Francis Xavier Primary School
Highly Commended – The Beach Fair by Gracie Fisher at St Lawrences Primary School

Upper Primary Poetry

1st Place – Midnight by Tahlia Watts at Geraldton Grammar School
2nd Place – The Lonely Sailor by Kelsey Christoffersen at Geraldton Grammar School
3rd Place – Amusement Park by Aaron Nguyen at Geraldton Grammar School
Highly Commended – Watch Out by Irene Roy at Geraldton Grammar School
Highly Commended – In Memory of a Fly by Blake Bettesworth at Geraldton Grammar School

Upper Primary Prose

1st Place – Fishing for Hope by Shaun Killick at Chapman Valley Primary School
2nd Place – Sunken Treasure by Emma Beveridge at Mt Tarcoola Primary School
3rd Place – The Blue Hole by Ellie Pead at Mt Tarcoola Primary School
Highly Commended – Fight or Flight by Lily Rooney at Strathalbyn Christian College
Highly Commended – Goldie Waited. An ANZAC Story by Niamh O’Donovan at St Lawrences Primary School

Lower Secondary Poetry

1st Place – All in my Mind? by Rosie Bogumil at Geraldton Grammar
2nd Place – Hello to Goodbye by Chelsea Cuthbertson at Strathalbyn Christian College
3rd Place – The Girl on the Magazine by Casey Sweeney at Nagle Catholic College
Highly Commended – The Little Blue Beast by Nena Sawyer at John Willcock College
Highly Commended – Fishing by Matthew Walker at John Willcock College

Lower Secondary Prose

1st Place – Observations by Cassidy Jeeves (Home-schooled)
2nd Place – Heart Strings by Emma-Leigh Stafford at Strathalbyn Christian College
3rd Place – The Catalyst by Jade Briggs at Nagle Catholic College
Highly Commended – Talent Accepted by Casey Sweeney at Nagle Catholic College
Highly Commended – Dancing My Worries Away by Taryn Sanders at Strathalbyn Christian College

Middle Secondary Poetry

1st Place – Life is Strange by Anne Morrison at Strathalbyn Christian College
2nd Place – The Wave by Anna Watt at Nagle Catholic College
3rd Place – When He Abducted Sheryl-Anne by Taylor Priest at Strathalbyn Christian College

Middle Secondary Prose

1st Place – The Marionette Doll by Grace Richardson at Strathalbyn Christian College
2nd Place – Welcome to the Circus by Isobel Bombara at Nagle Catholic College
3rd Place – Lingering Spirits by Teagan Goodfield at Geraldton Senior College
Highly Commended – Lost Solider by Zachary Sheppard at Geraldton Senior College

Upper Secondary Poetry

1st Place – Slumber by Emily Semple at Geraldton Grammar School
2nd Place – Dear Me by Samantha Pollard at Geraldton Senior College
3rd Place – Kissing the Rocks by Tova Ethell at Geraldton Senior College
Highly Commended – And then there’s You… by Stacey Purcher at Geraldton Grammar School
Highly Commended – The Tree by Safire Lewis at Strathalbyn Christian College

Upper Secondary Prose

1st Place – Living Dolls by Denby Evans at Geraldton Grammar School
2nd Place – Loneliness by Safire Lewis at Strathalbyn Christian College
3rd Place – Part of Me Behind Bars by Cassidy Watson at Strathalbyn Christian College
Highly Commended – She Screamed by Samantha Pollard at Geraldton Senior College
Highly Commended – ‘Lone by Mickayla Brady at Strathalbyn Christian College

2011 Winners

In 2011 over 600 entries were submitted from students around the region including the home schooled.  More than 45 awards were presented across 10 categories of poetry and prose.

Lower Primary Poetry Winners

1st Place – Convicts by Sahil Shah, Geraldton Grammar School
2nd Place – The Ghost by Genna Aarts, St Lawrence’s Primary School
3rd Place – If Flowers Could Talk by Kellie Fisher, St Lawrence’s Primary School
Highly Commended – The Crazy Man by Bohan Teakle, St Lawrence’s Primary School
Highly Commended – If I had Super Powers by Angelie Maestre, St Lawrence’s Primary

Lower Primary Prose Winners

1st Place – Dragon Girl by Ella Johnson, Geraldton Grammar School
2nd Place – My Sister Darcy by Findlay Roe, Dandaragan Primary School
3rd Place – Grandy by Chaycera Bell, Mt Tarcoola Primary School

Upper Primary Poetry Winners

1st Place – I Hear the Flames by Rosie Bogumil, Geraldton Grammar School
2nd Place – Silent Memories by Kelsey Hancock, Strathalbyn Christian College
3rd Place – I’ll Never Forget by Ashlyn Gray, Mt Tarcoola Primary School
Highly Commended – My Imaginary Place is… by Chelsea Bidwell, Rangeway Primary School
Highly Commended – A Gum Tree by Jemima Beck, Strathalbyn Christian College

Upper Primary Prose Winners

1st Place – My Birthday Party by Erin Mailer, Mt Tarcoola Primary School
2nd Place – Big Fat Lazy Genie by Abdul Wahhab, Geraldton Grammar School
3rd Place – The Little Monster by Bailey Booth, Mt Tarcoola Primary School
Highly Commended – It was Music by Rosie Bogumil, Geraldton Grammar School

Lower Secondary Poetry Winners

1st Place – Socks by Emma Bruce, Strathalbyn Christian College
2nd Place – Orphan by Tasmin Hutchinson, Strathalbyn Christian College
3rd Place – The Owl by Clare Langford, Nagle Catholic College
Highly Commended – Step by Step by Jessica Wright, Strathalbyn Christian College

Lower Secondary Prose Winners

1st Place – Every Colour of the Rainbow by Nena Sawyer, John Willcock College
2nd Place – Llamas with Shoes by Eden Waterhouse, Strathalbyn Christian College
3rd Place – Masquerade by Isobel Bombara, Nagle Catholic College
Highly Commended – Wondering by Mikaila Watson, Nagle Catholic College
Highly Commended – Mean Old Captain Angus Farrow by Cheyanne Crudeli, Nagle Catholic College

Middle Secondary Poetry Winners

1st Place – Food by Sharita Croft, Geraldton Senior College
2nd Place – Silence with You by Emily Potts, Nagle Catholic College
3rd Place – Loaded by Morgan Brown, Geraldton Senior College
Highly Commended – Broken by Jason Willcox, Geraldton Senior College
Highly Commended – Death in a Hospital Bed by Elisha Robb, Nagle Catholic College

Middle Secondary Prose Winners

1st Place – The Choice by Katherine Middleton, Nagle Catholic College
2nd Place – Regrets by Chya Butcher, Geraldton Senior College
3rd Place – A Dream can Dream by Safire Lewis, Strathalbyn Christian College
Highly Commended – Fighting Survivor by Alise Bender, Geraldton Senior College
Highly Commended – Sometimes Courage Slips Away by Emily Potts, Nagle Catholic College

Upper Secondary Poetry Winners

1st Place – The Bearer of Darkness by Samantha Pollard, Geraldton Senior College
2nd Place – SALE by Tom Speldewinde, Geraldton Senior College
3rd Place – Reality by Simon Thuijs, Nagle Catholic College
Highly Commended – Golden Hope by Hayley Cowcill, Geraldton Grammar School
Highly Commended – We are only Human by Perry Clifton, Geraldton Senior College
Highly Commended – Australia by Thom Rossen, Nagle Catholic College

Upper Secondary Prose Winners

1st Place – The Untold Story of a Brown Leaf who Lived in a Green World by Simon Thuijs, Nagle Catholic College
2nd Place – The Saltantis Angelo by Jordan Moore, Nagle Catholic College
3rd Place – Nice Guys Always Finish Last by Brent Don, Geraldton Senior College
Highly Commended – For Uncle Mack by Katie Bogumil, Geraldton Senior College
Highly Commended – The Silent Killer by Jessica Criddle, Geraldton Senior College

2010 Winners

The Randolph Stow Young Writers Awards 2010 were sponsored by:

  • Altorfer and Stow
  • Apex Club of Geraldton
  • City of Geraldton – Greenough
  • Mr Grant Woodhams MLA
  • Friends of the Geraldton – Greenough Library
  • Geraldton Cultural Trust
  • Geraldton Newspapers Ltd
  • Lions Club of Geraldton
  • Hon. Brian Ellis MLC
  • The Stow Family
  • Mrs Helen McArthur
  • Mike Quill Cabinets
  • Writers of Geraldton
  • Ian C Blayney MLA
  • Geraldton Cultural Trust
  • Geraldton Newspapers Ltd

The judges for 2010 were:

Stan Maley Warwick Glenister
Jennifer Warburton Tony Turner
Glyn Parry Sarah Savill
Sandra Parry Lorraine Chapman
Barbara Temperton Rob McEachern

We thank them for their willing support.

First Place Winners

Lower Primary Poetry Joe Pilliner
Lower Primary Prose Michael Austin
Upper Primary Poetry Rachel Garnett
Upper Primary Prose Nena Sawyer
Lower Secondary Poetry Emily Potts
Lower Secondary Prose Safire Lewis
Middle Secondary Poetry Hamish Holt
Middle Secondary Prose Jesse Webb-Smith
Upper Secondary Poetry George Giudice-Nairn
Upper Secondary Prose Jesse Hodge

 

Our Partners

WA Library WA Museum