Return to the City of Greater Geraldton home page

Randolph Stow LogoRandolph Stow Young Writers Awards

This year marked the twenty-eighth anniversary for this prestigious writing award. The Award was first introduced by the Geraldton Regional Library, under the guidance of Pat Gallaher with the support of the Geraldton Mid-West Regional Group of the Australian Library and Information Association (ALIA) to encourage students in the art of creative writing.  Today, the Library is solely responsible for planning, promoting and organizing the Award.  This year the Library received more than 570 entries from students throughout the Mid West.

The Library would like to thank Principal, Nick Johnstone, for offering to host this year’s presentation ceremony at Geraldton Grammar School.  The award night was held on Thursday 24 August and the enthusiasm and support received from staff especially Caroline Hann, Andrew Sloan and students ensured the evening was a resounding success. More than 40 awards were presented across 10 categories of poetry and prose.  A special Encouragement Award in recognition of Pat Gallaher’s dedication as Regional Librarian in Geraldton is presented to one of the highly commended recipients from middle and upper secondary prose categories. 

The Library wishes to thank and acknowledge the generous contribution and in-kind support received from Ms Melissa Price MP, Federal Member for Durack; Hon Colin De Grussa MLC, Hon Laurie Graham MLC and Hon Darren West MLC, Members for the Agricultural Region, Mr Ian Blayney MLA, Member for Geraldton; Mr Shane Love, MLA, Member for Moore; Mrs Helen McArthur; Writers of the Coral Coast; Mr and Mrs Peter Rock; Apex Club of Geraldton; Lions Club of Geraldton; Geraldton Newspapers; Geraldton; Geraldton Cultural Trust; J&L Oliveri and City of Greater Geraldton.

Thank you Geraldton Grammar, and to all who entered.  Congratulations to the winners. Booklets of the winning entries are available for sale from the Library


2017 Winners

Lower Primary Poetry
1st - Nicole Chamberlain - Geraldton Grammar School - Brothers
2nd - Henry Thomson - St Francis Xavier Primary School - The Beast
3rd - Cameron Stokes - Chapman Valley Primary School - You Mean Everything to Me
HC - Fergus Watson - Geraldton Grammar School - The Ghost

Lower Primary Prose
1st - Kate McKenzie - St Francis Xavier Primary School - "Button”
2nd - Saskia Newman - St Francis Xavier Primary School - Think Fast ‘Coz Courage Counts
3rd - Charlie Humphries - Chapman Valley Primary School - Eureka Stockade

Upper Primary Poetry
1st - Nikki Higgins - Allendale Primary School - No time like the Present
2nd - Elena Davidson - Geraldton Grammar School - Ode to my Inner Stink
3rd - Hien Tran Thi Thu - St Francis Xavier Primary School - The Best Voice in the Jungle
HC - Shelby O’Neill - St Lawrence’s Primary School - The Magic Book
HC - Dylan Spencer - Eneabba Primary School - A True Story of the Pine in the Schoolyard
HC - Nat Wyatt - St Lawrence’s Primary School - Hogwarts Land

Upper Primary Prose
1st - Jake Bailey - Walkway Primary School - The Great Football Match
2nd - Georgia Perks - Saint Francis Xavier Primary School - Fading in, Fading out
3rd - Amy Kaitlyn Price - Saint Francis Xavier Primary School - Jungle Tragedy
HC - Lily Pawelski - Yuna Primary School - Watch Out He’s Coming
HC - Shelby Clarke - Chapman Valley Primary School - Mount Everest

Lower Secondary Poetry
1st - Tahnee Gronow - Geraldton Grammar School - Muster
2nd - Lucy Murdoch - Nagle Catholic College - Aussie Christmas
3rd - Jaylin Kite - Carnamah District High - Stay Strong
HC - Seamus Gadsby - John Willcock College - The Forest
HC - Matilda Attwood - John Willcock College - The Darkened World

Lower Secondary Prose
1st - Tahnee Gronow - Geraldton Grammar School - Family Is Better
2nd - Oscar Finlay - Nagle Catholic College - The Bucket List
3rd - Rose Adamson - Geraldton Grammar School - My Will to Live
HC - Connie Greeve - Geraldton Grammar School - Edwina
HC - Katie Wells - Dongara District High School - Mick Dodson

Middle Secondary Poetry
1st - Finlay Clarke - Geraldton Senior College - Isolation
2nd - Aela Harris - Geraldton Senior College - In One Minute
3rd - Martha Schenk - Nagle Catholic College - The Lie
HC - Jasmine Anderson - Geraldton Senior College - Not just Walls

Middle Secondary Prose
1st - Maddison Conti - Geraldton Senior College - Cracks in Time
2nd - Jessie Dyer - Nagle Catholic College - Population Control Project
3rd - Mikaela McAuliffe - Nagle Catholic College - This Digital World
HC - Zachary Dennett - Geraldton Grammar School - Six Shots

Upper Secondary Poetry
1st - Kyle Tinio - Nagle Catholic College - Afflicted Affiliation
2nd - Luke Godley - Nagle Catholic College - Aussterben follows those blinded by Lekki
3rd - Haylee Nguyen - Nagle Catholic College - Is It A Life Worth Living?
HC - Michael Walters - Nagle Catholic College - Apathy is the Enemy

Upper Secondary Prose
1st - Travis Martin - Geraldton Senior College - Yards
2nd - Haylee Nguyen - Nagle Catholic College - The Capability from Within
3rd - Ben Darcy-Evans - Nagle Catholic College - 7  Minutes
HC - Tayla Brown - Geraldton Senior College - Ragdoll
HC - Nathan Danh - Nagle Catholic College - Wake up! Mr. Disney

Pat Gallaher Encouragement Award
Nathan Danh - Nagle Catholic College - Wake up! Mr. Disney

2016 Winners

Lower Primary Poetry

1st - Kate Baldock - Geraldton Grammar School - The Magic Box

2nd - Jack Ward - Meekatharra School of the Air (MSOTA) - The Graveyard Groove

3rd - Elena Davidson - Geraldton Grammar School - The Dentist Hates the Tooth Fairy

HC - Lachy Ward - Chapman Valley Primary School - The Poor Puppy

HC - Jakob Kanny - Meekatharra School of the Air - Paradise

Lower Primary Prose

1st - Daniel Stickney Geraldton Grammar School - The Cruelsome Kraken

2nd - Rhama Evans - Geraldton Grammar School - A Town called Chaos

3rd - Nickey-Mari Marx - Carnamah District High School - The Duck that loved a Swan

HC - Phoebe Teakle - Geraldton Grammar School - The Night of the Great Storm

HC - Shanaya Gronow - Chapman Valley Primary School - Visiting Rome

Upper Primary Poetry

1st - Eleasha Donovan - Waggrakine Primary School - To the Queen of Hearts Castle

2nd - Isabella Krinks - Geraldton Grammar School - Ode to my Moustache

3rd - Luke Davidson - St Francis Xavier Primary School - The Lost Kingdom of Dragons

HC - Ethan Mann - Waggrakine Primary School - If I had a Duck called Dag

HC - Atticus James-Wallace - Strathalbyn Christian College - The Anzacs

Upper Primary Prose

1st - Cael Robson - Allendale Primary School - Jeff of Heroes

2nd - Seamus Gadsby - Allendale Primary School - The Hills of Misery

3rd - William Rogers - Walkaway Primary School - African Memories

HC - Makayla Letts - Dongara District High School - A Broken Heart

Lower Secondary Poetry

1st - Sarah Sibson - Nagle Catholic College - Koala Crew

2nd - Madison Forrester - Strathalbyn Christian College - Teacher’s Pity Poem

3rd - Lucy Murdoch - Nagle Catholic College - The Geraldton Seasons

HC - Ashley Teakle - Strathalbyn Christian College - Signed: Daddy’s little Girl

Lower Secondary Prose

1st - Willow McAuliffe - Nagle Catholic College - The Wolf Chase

2nd - Matthew Henry - Strathalbyn Christian College - The Thieves of the Poverty

3rd - Antonia Thorpe - Strathalbyn Christian College - Believable

HC - Hayley Brown - Strathalbyn Christian College - The Bundled Box

Middle Secondary Poetry

1st - Kara Lamb - Strathalbyn Christian College - Prophesy

2nd - Roxanne Roux - Dongara District High School - Cawing Crow

3rd - Raynne Hohn - Dongara District High School - Goodbye to an Angel

HC - Hanna Shepherd - Nagle Catholic College - War Dog

HC - Shannon Kingdon - Nagle Catholic College - “Boy were they Wrong”

Middle Secondary Prose

1st - Sophia Whettingsteel - Distance Education - The Feather Fairy

2nd - Hannah Husbands - Northampton District High School - The Highwayman’s Martyrdom

3rd - Jaimee Scott - Geraldton Grammar School - Responsibility

HC - Kara Lamb - Strathalbyn Chrisitan College - Angels

HC - Sash Eastough - Nagle Catholic College - A prologue: More than Human

Upper Secondary Poetry

1st - Rosie-Ann Bogumil - Geraldton Grammar School - The Innocents

2nd - Jed Edwards - Nagle Catholic College - In the Backyard

3rd - Allison Morgan - Nagle Catholic College - Australian Aborigine

HC - Bree Rouse - Nagle Catholic College - My Fight

HC - Lauren Moffat - Nagle Catholic College - The Glass Girl

Upper Secondary Prose

1st - Emily Broadhurst - Geraldton Senior College - Dragged Away

2nd - Emma-Leigh Stafford - Strathalbyn Christian College - Maid of Orleans

3rd - Ebony Antrobus - Geraldton Senior College - Can’t Catch a Break

HC - Maddison Pomeroy - Geraldton Senior College - My Friend Beth

HC - Alora Taylor - Geraldton Senior College - Just Fine

Pat Gallaher Encouragement Award

Maddison Pomeroy - Geraldton Senior College - My friend Beth

2015 Winners

2015 marked the twenty-sixth year for this prestigious writing award. The presentation ceremony was held on Thursday 20 August at Nagle Catholic College where more than 40 awards were presented across 10 categories of poetry and prose.

The Pat Gallaher Encouragement Award was introduced in recognition of Pat Gallaher (OAM) who sadly passed away in 2014. Pat was the City Librarian for 20 years and introduced many new services and programs including these awards. The inaugural Pat Gallaher Encouragement Award was presented to Nagle Catholic College student, Danika Abrahams.

Over 420 entries were received this year from students throughout the Mid West including home schooled. Thank you to all who entered and congratulations to the winners. Booklets of the winning entries are available for sale from the Library.

Lower Primary Poetry

1st place – A Garden - Clancy Hann -  Geraldton Grammar School

2nd place –  Sometimes at Night - Jaxon Dodson - Geraldton Primary School

3rd place – Me, Myself and I - Keira Sutherland - Carnamah District High School

Highly Commended – Friends Forever - Benecia Geqwin - Leaning Tree Community School

Lower Primary Prose

1st place – The Secret Garden - Olivia Morton - Eneabba Primary School

2nd place –  The Mysterious School for Girls  - Gracie Watters - Leaning Tree Community School

3rd place – Two Worlds - Tabitha Murdoch - Leaning Tree Community School

Highly Commended - Test Time - Rebecca Tierney - Meekatharra School of the Air

Upper Primary Poetry

1st place – Un-noticed  - Ashley Teakle - Strathalbyn Christian College

2nd place –  Grandpa - Mea Cupido - Mt Tarcoola Primary School

3rd place – A Dent in History - Sophie Spencer - Eneabba Primary School

Highly Commended - My Majestic Mare - Jazmin Cocking - St Francis Xavier

Highly Commended - The Unbelievable Blaze - Charley Parker - St Lawrence’s Primary

Upper Primary Prose

1st place – The Trip - Mea Cupido - Mt Tarcoola Primary School

2nd place –  In the Middle of the Road  - Antonia Thorpe - Strathalbyn Christian College

3rd place – Minimise - Lawson O’Brien - Nagle Catholic College

Highly Commended - Under the Sea! - Fina Dethlefsen - Mt Tarcoola Primary School

Highly Commended - Abrolhos Islands - Judd McVee - Mt Tarcoola Primary School

Lower Secondary Poetry

1st place – No-one Ever Listens - Sash Eastough - Nagle Catholic College

2nd place –  A Sea of Red - Claire Sherwood - Nagle Catholic College

3rd place –  Pressure is On - Martha Schenk - Nagle Catholic College

Highly Commended -  Time is Running Out  - Roxanne Roux - Nagle Catholic College

Highly Commended - My Special Place - Montanna O’Byrne - Nagle Catholic College

Lower Secondary Prose

1st place – Jason and Dawn - Astrid Still - Strathalbyn Christian College

2nd place – Like a Deer in Headlights - Maddie Pead - Geraldton Grammar School  

3rd place –  The Wave - Gemma Martucci - Geraldton Grammar School

Highly Commended - Scientific Observations of a 3.99 Year Old- Roxanne Roux -  Nagle Catholic College

2nd place – Sam is a Girl’s Best Friend - Mahana Roy - Geraldton Grammar School

Middle Secondary Poetry

1st place –  I Don’t Know - Zul Subardi - Geraldton Senior College

2nd place –  A Fallen Angel  - Brianna Perriam - Geraldton Senior College

3rd place – Hidden - Hannah McMillan - Geraldton Senior College

Highly Commended -You and I - Jessica Olman - Geraldton Senior College

Middle Secondary Prose

1st place – Sailors Journal  - Claire Symons - Geraldton Senior College

2nd place –  Wednesday is Washing Day - Ellie Pead - Geraldton Senior College

3rd placeBand Camp - Tayla - Geraldton Senior College

Highly Commended - London Love - Emily Broadhurst - Geraldton Senior College

Highly Commended - Temptation - Caitlyn Rogers - Dongara District High School

Upper Secondary Poetry

1st place – Centenary of Silence - Rosie Bogumil - Geraldton Grammar School

2nd place –  Dream of the Kookaburra Call  - Nena Sawyer - Geraldton Senior College

3rd place – The Ceaseless Waltz - Maea Dennis - Strathalbyn Christian College

Upper Secondary Prose

1st place – Winfields - Casey Sweeney - Nagle Catholic College

2nd place –  Assumptions - Jade Briggs - Nagle Catholic College

3rd place – The Invisible Musician - Alice Crisp - Nagle Catholic College

Highly Commended - St Clare Avenue - Danika Abrahams - Nagle Catholic College

Highly Commended - The Deep End  - Catharina Mees - Geraldton Grammar School

2014 Winners

This year the presentation ceremony was held on 14 August at Geraldton Senior College where more than 40 awards were presented across 10 categories of poetry and prose. Over 460 entries were received from students throughout the Mid West including home schooled. Thank you to all those who entered and congratulations to the winners.

Lower Primary Poetry

1st place – Animals Are Family – Tahnee Gronow – Chapman Valley Primary School

2nd place – Marianne and her Husband – Grace McLean – Chapman Valley Primary School

3rd place – South Dakota – Macaela Barndon – Chapman Valley Primary School

Highly Commended – Brumbies– Sophie Spencer – Eneabba Primary School

Highly Commended – I Miss You – Chloe Marsden – St Lawrence’s Primary School

Lower Primary Prose

1st place – Convict Boy – Max Johns – Meekatharra School of the Air

2nd place – Santa’s Stuck in a Chimney – Terin McLeod – St Lawrence’s Primary School

3rd place – Born to Bake Cupcakes – Madison Eve Hall – Meekatharra School of the Air

Highly Commended – Dinosaurs Return – Emma Simmons – Dongara District High School

Highly Commended – Mistaken Identity – Breanna Mead – Meekatharra School of the Air

Upper Primary Poetry

1st place – The Fox Ballad – Coco Shaw – Saint Francis Xavier Primary School

2nd place – Snorkeling – Jake Craig – Waggrakine Primary School

3rd place – Storms – Sarah Sibson – Saint Francis Xavier Primary School

Highly Commended – The Beach – Jayde Lee – Bluff Point Primary School

Highly Commended – Shadow – Jackson Rayner – Mount Tarcoola Primary School

Upper Primary Prose

1st place – Forget-Him-Not – Alexandra Ayers – Northampton District High School

2nd place – A Delicious Slice of Life – Roxanne Roux – Dongara District High School

3rd place – The Merry-Go-Around Horse – Martha Schenk – Nagle Catholic College

Highly Commended – Jacko and Quaddy City Destroyers – Jackson Button – Dongara District High School

Highly Commended – Out of this World – Wayne Bird – Waggrakine Primary School

Lower Secondary Poetry

1st place – First Date – Samuel Purba-Barnard – Nagle Catholic College

2nd place – Pictures on the Wall – Rashaan Briggs – Geraldton Grammar School

3rd Place – Friends Can Be Dangerous – Harriet Adshead – John Willcock College

Highly Commended – Things to do Whilst Bored in Class – James Sibson – Nagle Catholic College

Highly Commended – Man and the Gun – Maddison Hollands – Nagle Catholic College

Lower Secondary Prose

1st Place – Old Girl – Maddie Pead – John Willcock Collage

2nd Place – Why? – Levi Quinton – John Willcock College

3rd Place – Barry Meets Sally – Caleb Quadrio – Geraldton Grammar School

Highly Commended – Who’s in My House? – Raynne Hohn – Dongara District High School

Highly Commended – More Than Australian – Jaimee Scott – Geraldton Grammar School

Middle Secondary Poetry

1st place – Ravaged – Rosie Bogumil – Geraldton Grammar School

2nd place – Harmony – Isaac Petera – Geraldton Senior College

3rd place – You and Me – Jorden Clare – Geraldton Senior College

Middle Secondary Prose

1st place – Catch a Falling Star – Rosie Bogumil – Geraldton Grammar School

2nd place – Searching – Emma Bateman – Nagle Catholic College

3rd place – Mirrored Beauty – Emma-Leigh Stafford – Strathalbyn Christian College

Upper Secondary Poetry

1st place – Homicidal Love – Nena Sawyer – Geraldton Senior College

2nd place – The Olive Tree – Sarah Summers – Geraldton Grammar School

3rd place – Different – Lara Wakeman – Geraldton Senior College

Highly Commended – Rights – Moya Thompson – Nagle Catholic College

Highly Commended – The Monster Within – Abbey Gallichan – Geraldton Senior College

Upper Secondary Prose

1st place – Amena – Casey Sweeney – Nagle Catholic College

2nd place – Five Stages of Grief – Nhut Tran – Geraldton Senior College

3rd Place – Quantum Reverse – Laurren Duncan – Geraldton Senior College

Highly Commended – Return to the Wonderland – Nena Sawyer – Geraldton Senior College

Highly Commended – Initiation – James Threlfall – Geraldton Senior College

2013 Winners

The Randolph Stow Young Writers Award presentation night was held at John Willcock College on the 14 August where more than 40 awards were presented across 10 categories of poetry and prose. This year 600 entries were received from students throughout the Mid West including home schooled.

Lower Primary Poetry

First Place – The White Shadow by Tristan Jacques
Second Place – Think by Emily Cook
Third Place – All About Pearly by Alivia Wakely
Highly Commended – The Beach by Aleesha Greenfield
Highly Commended – Dad by Clay Kriston

Lower Primary Prose

First Place – Ocean Animals by Jesse Thompson
Second Place – The Rain Forests Magic Puddle by Chloe Marsden
Third Place – My School Holidays by Gus Bromley
Highly Commended – The Weird Looking Footprint by Breanna Mead
Highly Commended – Spitting on the Wheel  by Lawson O’Brien

Upper Primary Poetry

First Place – One Drop by Rees Hunter
Second Place – Mum.. by Jackson Rayner
Third Place – Shearing Time by Alexandra Ayers
Highly Commended – Clouds by Charley Pomeroy
Highly Commended – Things Martha Schenk

Upper Primary Prose

First Place – The Ghost Town by Daniel Jacques
Second Place – Lost Memories by Emma Beveridge
Third Place – The Jig is up by Nicholas Duplex
Highly Commended – Like Bringing a Knife To a Gunfight by Tom Bresland

Lower Secondary Poetry

First Place – It was not a dream by Emma Bateman
Second Place – The Beach by Samantha Carter
Third Place – In Their Eyes by Taryn Sanders
Highly Commended – Oscar’s Law.. by Ashley Parker
Highly Commended – Rustic Wheels by Katelyn Burney

Lower Secondary Prose

First Place – Nan by Ellie Pead
Second Place – Another Adventure of Billy Webstone by Lauren Terry
Third Place – The Tree that Twirled by Rosie-Ann Bogumil
Highly Commended – Ropes and Scissors by Millicent Gadsby
Highly Commended – Dream Writing by Thandolwenkosi Tanaka Mahachi

Middle Secondary Poetry

First Place – A Symphony for Estelle by Nena Sawyer
Second Place – Hot Summer Storm.. by Gemma Simkin
Third Place – Memories by Jessica Wright

Middle Secondary Prose

First Place – In The Beginning by Ethan Saunders
Second Place – Puppeteer by Connor Hutton
Third Place – Joakim.. by Kevin Buckley
Highly Commended – Release to Reality by Aliesha Williams
Highly Commended – Tale of a Teenage Boy by Stephen Bruce

Upper Secondary Poetry

First Place – Ode to the Insane by Brooke McKenzie
Second Place – Fleeting Morals byElizabeth McCamish
Third Place – Public Appeasement by Racheal Wellman
Highly Commended – A Poem about Poems by Renier Beukes

Upper Secondary Prose

First Place – Ephemeral by Telysia Taylor
Second Place – Limbo by Emily Semple
Third Place – Orange Robes by Sarah Summers
Highly Commended – Broken Earth by Cheyenne Daly
Highly Commended – The Discovery of Beauty by Katelyn Slee
Highly Commended – My Version of Perfect by Racheal Wellman

Our Partners

WA Library WA Museum